GenelSiyaset

MAHŞER VAR MAHŞER İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI İLHAMİ BAYRAK Çayırova Belediyesinde bir tuhaf ihale hikayesi

Sponsor Reklam Alanı
Sponsor Reklam Alanı

MAHŞER VAR MAHŞER….
Çayırova Belediyesinde bir tuhaf ihale hikayesi……

Çayırova Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde yapılan bazı ihalelerde; 4734 sayılı Kamu ihaleleri Kanunu ve Yapım İşleri Uygulama Yönetmeliğinin ilgili maddelerine aykırı olmasına rağmen, firmaların ihaleye teklif verebilmelerini sağlayacak imalat iş kalemlerine ait teknik şartname ile birim fiyat iş kalemi tanım ve tarifleri gibi bilgiler ihale dosyasına konulmayarak firmaların ihaleye teklif vermeleri engelleniyor.

İhaleyi kazanması istenen firmaya, gerekli bilgiler gizliden mi ?verilerek firmanın teklif vermesi isteniyor. ?Böylece, ihaleye istenilen firma haricindeki diğer firmaların teklif vermeleri engellenerek sadece ihaleyi kazanması istenen firmanın ihaleye tek başına ve en yüksek fiyattan teklif verdirilmesi mi ?sağlanıyor.

Bu şekilde kamu zarara uğratılıyor ve fakir fukaranın ekmek parası birilerine peşkeş mi ?çekiliyor, birilerine villa, birilerine dükkan olarak mı ?servis ediliyor.

Örnek-1) 21.07.2022 Tarihinde ihalesi yapılan “2022 yılı Hizmet Binalarının Bakım ve Onarımının Yapılması İşi – İKN:2022/676778” işine ait Yaklaşık maliyet = 6.052.748,3 TL olup, ihaleye tek başına Güvende Yapı Mimarlık ve İnşaat Malz. San.Tic.Ltd.Şti. katılmış ve yüzde %4,8 indirimle 5.764.020,20 TL teklifle ihaleyi kazanmıştı.
Örnek-2)
03.02.2023 tarihinde ihalesi yapılan “2023 Yılı Hizmet Binalarının Bakım ve Onarımının Yapılması İşi-(İKN:2023/45272) işinde bahsi geçen bilgiler gizlenerek tek firmanın teklif vermesi mi ?sağlandı. İhalenin bu firmaya (Güvende) veya ismi bizde olan yeni firmaya verilip verilmeyeceğini hep birlikte takip edeceğiz.

Belediyeye dilekçe vererek bu ihaleye teklif verebilmemiz için imalat ve iş kalemlerine ait teknik şartname ile ,birim fiyat işkalemi tanım ve tarifleri gibi bilgiler tarafımız verilsin diyen
firmalara cevap bile vermeyerek ne amaçlanmıştır.

Sayın Belediye başkanının bilgisi dışında yapılmış olmasını düşünerek ,kamunun aleyhine olan bu yanlış ihalenin iptal edilmesini bekliyoruz.

Aksi takdirde ihale komisyonu ve ihaleye onay verenler hakkında gerekli suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Serkan TORUN

Gazeteci, Yazar, Izopoint

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu